Атестація педагогічних працівників
2023-2024 н.р.
План атестації педагогічних працівників
Наказ про організацію та проведення атестації педагогічних працівників 2023-2024 н.р.
2022-2023 н.р.
Річний план атестації педагогічних працівників (відповідно до регіонального замовлення)
Пропозиція до орієнтовного річного плану
Орієнтовний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників у 2023 році
Наказ про створення атестаційної комісії
Графік роботи атестаційної комісії
Графік атестації педагогічних працівників
Про затвердження Порядку підвищення кваліфікації педагогічних працівників
Зміни до положення про атестацію
2021-2022 н.р.
Регіональне замовлення на 2021-2022 н.р.
Наказ "Про курси підвищення кваліфікації в КЗ ЛОР "ЛОІППО" у грудні 2021 р."
Наказ "Про курси підвищення кваліфікації вчителів англійської мови"
Курси підвищення кваліфікації у Дрогобицькому державному педагогічному університеті ім. І.Франка
Про курси підвищення кваліфікації (дистанційно) в КЗ ЛОР "ЛОІППО" у листопаді 2021 року
Наказ "Про курси підвищення кваліфікації вчителів початкових класів"
Наказ "Про курси підвищення кваліфікації в КЗ ЛОР "ЛОІППО" у жовтні 2021 року"
Наказ "Про організацію та проведення атестації педагогічних працівників у 2021-2022 н.р."
Наказ "Про створення атестаційної комісії"
План атестації педагогічних працівників Ременівського опорного ЗЗСО І-ІІІ ст. Жовтанецької сільської ради (2022-2027 р.р.)
Замовлення на курси підвищення кваліфікації вчителів 5-11 класів за кошти субвенції з державного бюджету на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа».
Типове Положення атестації педагогічних працівників (Наказ МОНУ №930 від 06.10.2010 р.)
Наказ МОН від 18.10.2019 № 1313 “Деякі питання організації та проведення супервізії”
Наказ МОНУ Про затвердження концепції розвитку педагогічної освіти від 16.07.2018 №776 (пункт ІІІ)
Лист МОНУ "Щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти" від 04.11.2019 р. №1/9-683
Перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників
Положення про сертифікацію педагогічних працівників
Де проходити підвищення кваліфікації?
Кожен учитель може самостійно обирати форми навчання, програми і навчальні заклади. Закон «Про освіту» говорить нам, що педагогам гарантується вільний вибір освітніх програм, форм навчання, закладів освіти, установ і організацій, інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників.
При цьому є можливість вільно обирати види (навчання за освітньою програмою, стажування, участь у сертифікаційних програмах, тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, семінарах-тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо) та форми (інституційна, дуальна, на робочому місці (на виробництві) підвищення кваліфікації.
Учителі мають право підвищувати кваліфікацію в:
- закладах освіти, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою;
- в інших суб’єктів освітньої діяльності;
- фізичних та юридичних осіб.
Вид, форму та суб’єкта обирає сам педагог. Але варто пам'ятати, що загальна кількість годин підвищення кваліфікації впродовж 5 років не може бути меншою за 150 годин.
Чи можна пройти сертифікацію замість атестації?
Так, успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації педагогічним працівником із присвоєнням йому наступної категорії педагогічного працівника або підтвердженням наявної вищої категорії.
Зверніть увагу: наразі участь у сертифікації можуть узять лише вчителі, які викладають у початковій школі.
Чи має педагогічний працівник подавати заяву до атестаційної комісії для проходження чергової атестації?
Ні, це має робити керівник закладу освіти: щорічно до 10 жовтня він подає до атестаційної комісії списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації. Утім, є випадки, коли вчитель таки може подавати заяву до атестаційної комісії:
- для позачергової атестації з метою підвищення кваліфікаційної категорії (тарифного розряду);
- якщо його включено до списку осіб, які підлягають черговій атестації, то він має право подати до атестаційної комісії заяву про присвоєння більш високої кваліфікаційної категорії (тарифного розряду);
- у разі необхідності перенесення строку атестації.
Чи необхідно подавати на розгляд атестаційної комісії друковані праці, папки з досвідом роботи, мультимедійні презентації?
Ні, педагог не зобов'язаний цього робити. У Типовому положенні про атестацію немає жодних вимог про підготовку таких документів, усі додаткові матеріали подаються виключно за власним бажанням.
При цьому необхідність наявності власних методичних розробок, які пройшли апробацію та схвалені науково-методичними установами або професійними об’єднаннями викладачів професійно-технічних та вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти, передбачається для педагогів, які претендують на присвоєння педагогічного звання:
- викладач-методист,
- учитель-методист,
- вихователь-методист,
- практичний психолог-методист,
- педагог-організатор-методист,
- керівник гуртка-методист.
Суб’єкти підвищення кваліфікації, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації та не потребують окремого визнання чи підтвердження:
- Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
- Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка
- Національний університет «Львівська політехніка»
- Львівський національний університет імені Івана Франка та інші.
Суб’єкти підвищення кваліфікації, сертифікати та свідоцтва яких можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації відповідно до Порядку підвищення кваліфікації (постанова КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133).
Як атестуватися вчителям, які викладають декілька предметів?
У такому випадку варто атестуватися з того предмета, який викладаєте за спеціальністю. Важливо: категорія та звання поширюватимуться і на інші навантаження. Наприклад, якщо як основну дисципліну ви викладаєте українську мову та літературу, але також маєте години з зарубіжної літератури та мистецтва, то атестацію проходите з української мови та літератури.
Зверніть увагу! Пункт 3.25 Типового положення про атестацію педагогічних працівників говорить нам, що: «Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з предметів інваріантної складової змісту загальної середньої освіти».
Чи можна відмовитися від проходження атестації?
Ні, вона обов'язкова. Утім, є причини, з яких атестацію можуть перенести на один рік. Це може статися у випадку тривалої тимчасової непрацездатності, якщо саме в рік проведення чергової атестації вчитель перейшов на роботу до іншого навчального закладу. Або ж із інших поважних причин. У такому випадку до наступної чергової атестації за педагогами зберігаються встановлені за попередньою атестацією кваліфікаційні категорії (тарифні розряди), педагогічні звання.
Послідовність дій проведення атестації:
1. Щороку до 20 вересня для організації та проведення атестації педагогічних працівників у навчальних та інших закладах, органах управління освітою створюються атестаційні комісії I, II і III рівнів.
До повноважень атестаційних комісій, зокрема належить:
-
атестувати педагогічних працівників на відповідність займаній посаді;
-
присвоювати кваліфікаційні категорії, наприклад, "спеціаліст", "спеціаліст другої категорії", "спеціаліст першої категорії" тощо (атестувати на відповідність раніше присвоєним кваліфікаційним категоріям);
-
розглядати апеляції на рішення атестаційних комісій нижчих рівнів (пункти 2.12.-2.14. розділу II Положення)
2. До 10 жовтня керівники навчальних та інших закладів, працівники яких атестуються, подають до відповідних атестаційних комісій списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації, із зазначенням строків проходження підвищення кваліфікації. У цей самий строк до атестаційних комісій подаються заяви педагогічних працівників про позачергову атестацію, про перенесення строку атестації, подання керівника або педагогічної ради закладу про присвоєння працівнику кваліфікаційної категорії, педагогічного звання та у разі зниження ним рівня професійної діяльності.
3. До 20 жовтня атестаційна комісія затверджує списки педагогічних працівників, які атестуються, графік роботи атестаційної комісії, приймає рішення щодо перенесення строку чергової атестації. Працівники, що атестуються, ознайомлюються з графіком проведення атестації під підпис.
4. До 15 березня атестаційна комісія відповідно до затвердженого графіка роботи вивчає педагогічну діяльність осіб, які атестуються, шляхом відвідування уроків (навчальних занять), позаурочних (позанавчальних) заходів, вивчення рівня навчальних досягнень учнів, студентів, курсантів, слухачів, вихованців (далі - учні) з предмета (дисципліни), що викладає педагогічний працівник, знайомлення з навчальною документацією щодо виконання педагогічним працівником своїх посадових обов'язків, його участі у роботі методичних об'єднань, фахових конкурсах та інших заходах, пов'язаних з організацією навчально-виховної роботи, тощо.
5. До 1 березня керівник навчального та іншого закладу подає до атестаційної комісії характеристику діяльності педагогічного працівника у міжатестаційний період. Характеристику на керівника навчального та іншого закладу подає до атестаційної комісії керівник відповідного органу управління освітою. Педагогічний працівник не пізніш як за десять днів до проведення атестації ознайомлюється з характеристикою під підпис.
Характеристика повинна містити оцінку виконання педагогічним працівником посадових обов'язків, відомості про його професійну підготовку, творчі та організаторські здібності, ініціативність, компетентність, організованість, морально-психологічні якості, дані про участь у роботі методичних об'єднань, інформацію про виконання рекомендацій, наданих попередньою атестаційною комісією, тощо.
6. Засідання атестаційної комісії проводиться у присутності працівника, який атестується (якщо він не з'явився на засідання атестаційної комісії з об'єктивних причин (службове відрядження, територіальна віддаленість, тривала хвороба та інші причини, що перешкоджають присутності на засіданні) і дав на це письмову згоду, за винятком випадків атестації працівників, стосовно яких порушено питання про невідповідність займаній посаді).
Під час засідання атестаційної комісії педагогічний працівник має право давати усні та письмові пояснення, подавати додаткові матеріали щодо своєї професійної діяльності.
Засідання атестаційної комісії оформлюється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами атестаційної комісії.
Рішення атестаційної комісії повідомляється педагогічному працівнику одразу після її засідання під підпис. На кожного педагогічного працівника, який атестується, оформлюється атестаційний лист у двох примірниках за формою згідно з додатком, один з яких зберігається в особовій справі педагогічного працівника, а другий не пізніше трьох днів після атестації видається йому під підпис (пункт 3.15. розділу IIІ Положення).
Види рішень атестаційної комісії:
-
про присвоєння кваліфікаційних категорій (встановлення тарифних розрядів), педагогічних звань: керівник закладу або органу управління освітою протягом п'яти днів після засідання атестаційної комісії видає відповідний наказ, який у триденний строк доводиться до відома педагогічного працівника під підпис та подається в бухгалтерію для нарахування заробітної плати (перерахунок заробітньої плати здійснюється з дня прийняття відповідного рішення);
-
про відповідність працівника займаній посаді за умови виконання певних заходів, спрямованих на усунення виявлених недоліків: атестаційна комісія у встановлений нею строк, але не більше одного року, проводить повторну атестацію з метою перевірки їх виконання та приймає рішення про відповідність або невідповідність працівника займаній посаді;
-
про невідповідність педагогічного працівника займаній посаді: керівником навчального чи іншого закладу або органу управління освітою може бути прийнято рішення про розірвання трудового договору з додержанням вимог законодавства про працю (пункти 6.1.-6.2. розділу VI Положення).
Оскарження рішення атестаційної комісії
Педагогічні працівники у десятиденний строк з дня вручення атестаційного листа мають право подати апеляцію на рішення атестаційної комісії до атестаційної комісії вищого рівня.
Апеляція подається у письмовій формі безпосередньо до атестаційної комісії вищого рівня або направляється рекомендованим листом, в якій має бути зазначено: найменування атестаційної комісії, до якої подається апеляція; прізвище, ім'я, по батькові та посада (місце роботи) особи, яка подає апеляцію, її місце проживання; у чому полягає необґрунтованість рішення атестаційної комісії, що оскаржується; перелік документів та інших матеріалів, що додаються; дата подання апеляції. Апеляція підписується особою, яка її подає.
Атестаційні комісії, до яких подаються апеляції, розглядають їх у двотижневий строк та приймають такі рішення:
- про відповідність працівника займаній посаді та скасування рішення атестаційної комісії нижчого рівня;
- присвоїти відповідну кваліфікаційну категорію та скасувати рішення атестаційної комісії нижчого рівня;
- присвоїти відповідне педагогічне звання та скасувати рішення атестаційної комісії нижчого рівня;
- залишити рішення атестаційної комісії без змін, а апеляцію без задоволення.
Присвоєння педагогічному працівнику кваліфікаційній категорії
Кваліфікаційні категорії педагогічним працівникам загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів присвоюють лише за результатами атестації. При цьому враховують вимоги, які встановлені до рівня професійної підготовки та кваліфікації цих працівників.
Кваліфікаційні категорії:
- "спеціаліст" присвоюється педагогічним працівникам з повною вищою освітою, діяльність яких характеризується: здатністю забезпечувати засвоєння учнями навчальних програм; знанням основ педагогіки, психології, дитячої та вікової фізіології; знанням теоретичних основ та сучасних досягнень науки з предмета, який вони викладають; використанням інформаційно-комунікаційних технологій, цифрових освітніх ресурсів у навчально-виховному процесі; вмінням вирішувати педагогічні проблеми; вмінням установлювати контакт з учнями (вихованцями), батьками, колегами по роботі; додержанням педагогічної етики, моралі. Випускникам вищих навчальних закладів, які отримали повну вищу освіту, при прийомі на роботу встановлюється кваліфікаційна категорія "спеціаліст";
- "спеціаліст другої категорії" присвоюється педагогічним працівникам, які відповідають вимогам, встановленим до працівників з кваліфікаційною категорією "спеціаліст", та які постійно вдосконалюють свій професійний рівень; використовують диференційований та індивідуальний підхід до учнів; володіють сучасними освітніми технологіями, методичними прийомами, педагогічними засобами, різними формами позаурочної (позанавчальної) роботи та їх якісним застосуванням; застосовують інноваційні технології у навчально-виховному процесі; знають основні нормативно-правові акти у галузі освіти; користуються авторитетом серед колег, учнів та їх батьків. Стаж роботи на педагогічній посаді не менше 2 років;
- "спеціаліст першої категорії" присвоюється педагогічним працівникам, які відповідають вимогам, встановленим до працівників з кваліфікаційною категорією "спеціаліст другої категорії", та які використовують методи компетентнісно-орієнтованого підходу до організації навчального процесу; володіють технологіями творчої педагогічної діяльності з урахуванням особливостей навчального матеріалу і здібностей учнів; впроваджують передовий педагогічний досвід; формують навички самостійно здобувати знання й застосовувати їх на практиці; уміють лаконічно, образно і виразно подати матеріал; вміють аргументувати свою позицію та володіють ораторським мистецтвом. Стаж роботи на педагогічній посаді не менше 5 років;
- "спеціаліст вищої категорії" присвоюється працівникам, які відповідають вимогам, встановленим до працівників з кваліфікаційною категорією "спеціаліст першої категорії", та які володіють інноваційними освітніми методиками й технологіями, активно їх використовують та поширюють у професійному середовищі; володіють широким спектром стратегій навчання; вміють продукувати оригінальні, інноваційні ідеї; застосовують нестандартні форми проведення уроку (навчальних занять); активно впроваджують форми та методи організації навчально-виховного процесу, що забезпечують максимальну самостійність навчання учнів; вносять пропозиції щодо вдосконалення навчально-виховного процесу в навчальному закладі. Стаж роботи на педагогічній посаді - не менше 8 років.
Присвоєння кваліфікаційних категорій за результатами атестації здійснюється послідовно.
Присвоєння педагогічного звання працівникові загальноосвітнього навчального закладу
За результатами атестації педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів присвоюють педагогічні звання, зокрема: "викладач-методист", "учитель-методист", "вихователь-методист", "педагог-організатор-методист", "старший викладач", "старший учитель", "старший вихователь".
Перелік педагогічних звань визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 № 1109 «Про затвердження переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядку їх присвоєння», Положенням.
Педагогічні звання "старший викладач", "старший учитель", "старший вихователь" можуть присвоюватися педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційні категорії "спеціаліст вищої категорії" або "спеціаліст першої категорії" та досягли високого професіоналізму в роботі, систематично використовують передовий педагогічний досвід, беруть активну участь у його поширенні, надають практичну допомогу іншим педагогічним працівникам (пункт 5.3 розділу V Положення).
Педагогічні звання присвоюють атестаційні комісії відповідних органів управління освітою. На відміну від кваліфікаційних категорій, педагогічні звання присвоюють фактично за особисті досягнення та заслуги працівника. Водночас, неприпустимі будь-яка дискримінація та упереджене ставлення до осіб, яких атестують. Критеріями для присвоєння педагогічних звань є відповідність працівника вимогам, встановленим пунктами 5.2–5.6 розділу V Положення.